27.09.2024

Charakter dokumentów prywatnych a dostęp do informacji publicznej - Wyrok NSA z dnia 27 września 2024 r., sygn. III OSK 4700/21

Żądanie udostępnienia informacji publicznej z dokumentu prywatnego nie obejmuje udostępnienia samego dokumentu jako nośnika informacji. Organ zobowiązany jest jedynie udostępnić informację publiczną zawartą w takim dokumencie, jeżeli taka istnieje.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska–Matusiak Sędziowie: sędzia NSA Wojciech Jakimowicz sędzia del. WSA Hanna Knysiak–Sudyka (spr.) Protokolant: asystent sędziego Aleksandra Kraus po rozpoznaniu w dniu 27 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 grudnia 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 473/20 w sprawie ze skargi P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 16 grudnia 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 473/20 oddalił skargę P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie informacji publicznej.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2019 r. P. G. (dalej: "skarżący") wystąpił do Urzędu Gminy R. o przesłanie mu wszystkich faktur wystawionych przez Kancelarię Prawną W. Sp. k. w latach 2018 i 2019.

Pismem z 2 stycznia 2020 r. Wójt Gminy R. poinformował wnoszącego, że jego wniosek zostanie rozpoznany do 18 lutego 2020 r., albowiem zachodzi konieczność analizy, czy dane te mogą być ujawnione z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa.

Decyzją z 18 lutego 2020 r. Wójt Gminy R. odmówił udzielenia informacji.

Wskazał, że żądane dane są informacją przetworzoną, gdyż w dniu złożenia wniosku nimi nie dysponował i nie posiada gotowej bazy danych, która by je zawierała, natomiast wnioskodawca nie wykazał istnienia szczególnego interesu publicznego w jej udostępnieniu. Wskazał ponadto, że skarżący 26 września 2019 r. złożył wniosek o udzielenie informacji publicznej co do wysokości kosztów poniesionych przez gminę w związku z obsługą prawną w latach 2018-2019. W odpowiedzi otrzymał rozliczenie, z którego wynikało, jakie koszty poniosła Gmina w związku z obsługą prawną we wskazanych latach i na rzecz jakich podmiotów. Skoro wnioskodawca posiada wiedzę w przedmiocie wydatków na obsługę prawną, to kolejny wniosek dotyczący przesłania faktur generuje dodatkową pracę i może zakłócać tok pracy Urzędu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne