Ocena nadużycia prawa do informacji publicznej a obowiązek udostępnienia informacji. - Wyrok NSA z dnia 20 września 2024 r., sygn. III OSK 727/24
Nadużycie prawa dostępu do informacji publicznej nie powinno być domniemywane w przypadku, gdy wnioskodawca wykonuje swoje prawo do informacji publicznej w sposób zgodny z celami regulacji i nie wykazuje postawy działającej w złej wierze, a odmowa udostępnienia informacji powinna skutkować wydaniem formalnej decyzji administracyjnej, nie zaś jedynie pisemnym uzasadnieniem.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 20 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. akt II SAB/Lu 156/23 w sprawie ze skargi M. W. na bezczynność Wójta Gminy M. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi M. W. (dalej także jako: skarżąca) na bezczynność Wójta Gminy M. (dalej także jako: organ) w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, w punkcie I wyroku z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. akt II SAB/Lu 156/23 zobowiązał organ do rozpoznania wniosku skarżącej o udostępnienie informacji publicznej z dnia 9 listopada 2022 r., w terminie czternastu dni od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku, w punkcie II stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie III oddalił skargę w pozostałym zakresie, a w punkcie IV zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Pismem z dnia 9 listopada 2022 r. skarżąca zwróciła się do organu, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, o udostepnienie kopii aktu założycielskiego spółki M. sp. z o.o. w formie aktu notarialnego w obu wersjach, tj. pierwotnej z dnia 14 października 2013 r. oraz zmienionej z dnia 6 marca 2020 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty