28.03.2018

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2018 r., sygn. II OSK 1356/16

Samorząd terytorialny

 

Dnia 28 marca 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia del. WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant: starszy asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 listopada 2015 r. sygn. akt IV SA/Gl 1248/14 w sprawie ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy J. z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustanowienia znaku graficznego (logo) i hasła promocyjnego Gminy J. oraz zasad ich używania i wykorzystywania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Gminy J. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 1248/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy J. z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...], w przedmiocie ustanowienia znaku graficznego (logo) i hasła promocyjnego Gminy J. oraz zasad ich używania i wykorzystywania. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na ww. uchwałę złożył Wojewoda [...], wnosząc o stwierdzenie jej nieważności jako niezgodnej z art. 3 i art. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130 ze zm.).

Wojewoda wskazał, że ww. uchwała zapadła na podstawie art. 3 ust. 1 ww. ustawy. W związku z tym zgodnie z art. 3 ust. 3 tej ustawy wzór logo ustanowionego zaskarżoną uchwałą powinien zostać przedłożony do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej. Wojewoda ustalił, że wzór logo nie został przedstawiony do zaopiniowania właściwemu ministrowi, ponieważ Wójt Gminy J., przygotowując projekt zaskarżonej uchwały uznał, że nie podlega ona procedurze opiniodawczej, o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o odznakach i mundurach. W jego ocenie, pojęcie logo gminy nie mieści się w kategorii symboli, o których mowa w tej ustawie. Logo (Gminy J.) bowiem wykorzystywane będzie w celach promocji, kreacji wizerunkowej i komunikacji marketingowej gminy. Ponadto przedstawione logo nie nawiązuje do heraldyki, weksylologii, czy tradycji historycznej, co skutkowałoby koniecznością uzyskania powyższej opinii. W ocenie Wojewody, przewidziany przez ustawodawcę tryb ustanawiania symboli jednostek samorządu terytorialnego nie może być w żaden sposób naruszany. Wynikające zatem z powyższej dyspozycji art. 3 ustawy przesłanki muszą być spełnione łącznie. Tylko wtedy wydany na tej podstawie akt prawny będzie posiadał wszystkie cechy pozwalające uznać go za legalny. Stąd nieprzedstawienie projektu uchwały w sprawie logo właściwemu ministrowi świadczy o wydaniu zaskarżonej uchwały z naruszeniem prawa skutkującym stwierdzenie jej nieważności. Ponadto z treści art. 3 ww. ustawy Wojewoda wywodzi tezę, zgodnie z którą nie może być symbolem gminnym, ustanawianym na podstawie tego przepisu, symbol, który nie jest tworzony o zasady sztuki heraldycznej i weksylologicznej. Niespełnienie takiego wymogu stanowi o istotnym naruszeniu prawa. Wojewoda stwierdził, że stanowione przez Radę Gminy J. logo i hasło promocyjne wymogów tych nie spełniają nie stanowią bowiem symbolu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o odznakach i mundurach. Dlatego logo nie może być uznane za symbol gminny, ustanawiany w trybie art. 3 ww. ustawy. Za symbol gminny tym bardziej nie może być uznane "hasło promocyjne" nie tylko nie jest tworzone w oparciu o sztukę heraldyczną, weksylologiczną i w zgodzie z miejscową tradycją historyczną, a tym samym nie jest stosownie opiniowane, ale przede wszystkim nie może być ono uznane za symbol gminy ze względu na zakres znaczeniowy tego terminu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne