Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. II OSK 3225/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie sędzia NSA Roman Hauser sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Lu 150/17 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji zatwierdzającej wykaz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Lu 150/17, oddalił skargę M. G. na decyzję Wojewody L. z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...], w przedmiocie zmiany decyzji zatwierdzającej wykaz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okoliczności faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z dnia 10 maja 2016 r. M. G. zwróciła się do Starosty B. o zmianę decyzji Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w B. z dnia [...] stycznia 1970 r., znak: [...] w sprawie zatwierdzenia wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej miasta B. i ustalenia wielkości przysługujących im udziałów (przywoływanej dalej jako "decyzja z 1970 r."), poprzez uwzględnienie jej w wykazie osób uprawnionych do udziału w wymienionej wyżej wspólnocie gruntowej. Wskazała, że na dzień wejścia w życie ustawy z dnia 29 czerwca 1969 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych jej poprzedniczka prawna S. Z. S. była właścicielką gospodarstwa rolnego prowadzonego na nieruchomości, z którą przed wojną związany był serwitut. W okresie powojennym S. Z. S. prowadziła na nieruchomości gospodarstwo rolne, wypasając bydło na gruntach wspólnoty gruntowej oraz korzystając z tej wspólnoty poprzez zbieranie ściółki. Zdaniem jej, z prawa własności wynika domniemanie posiadania rzeczy, zaś z prawa do serwitutów leśnych i wspólnot pastwiskowych fakt korzystania ze wspólnoty do dnia 5 lipca 1963 r. Ponadto decyzja ustalająca wykaz uprawnionych do udziału we wspólnocie ma charakter wyłącznie deklaratoryjny, wobec czego nie ma przeszkód do uwzględnienia wniosku, pomimo tego, że w wykazie osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej w B., będącego częścią decyzji, nie figuruje żaden ze spadkodawców skarżącej. Wnioskodawczyni podkreśliła, że legitymację do złożenia wniosku czerpie z art. 8a ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty