20.02.2018

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. I OSK 676/16

Nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 1772/15 w sprawie ze skargi A. M., K. M. i M. M. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz A. M., K. M. i M. M. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I OSK 676/16

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 1772/15 po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. M., K. M. i M. M. na decyzję Ministra Skarbu Państwa, z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] r. nr [...]. U podstaw rozstrzygnięcia Sądu I instancji legły następujące ustalenia oraz ocena prawna.

Postanowieniem z dnia [...] r. Minister Skarbu Państwa wznowił na wniosek stron postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] r.

W toku postępowania, pismem z dnia [...]r. A. M., M. M. i K. M. wyjaśnili, że H. i L. K. byli właścicielami nieruchomości przy ul. T. oraz nieruchomości przy ul. N. w W. oraz jak wynika z arkusza nieruchomości i budynków nr [...] C. B. S. m. W. z dnia [...] r., L. K. był współwłaścicielem nieruchomości położonej przy ul. C. w W. Strony wyjaśniły również, że H. i L. K. posiadali miejsce zamieszkania w W. , gdyż zgodnie z ustawodawstwem okresu międzywojennego miejscem zamieszkania było miejsce na obszarze Polski, gdzie obywatel mieszkał z zamiarem stałego pobytu. Jeżeli miał kilka miejsc zamieszkania właściwe było miejsce, w którym skupiał się główny i przeważający zakres jego działalności (ustawa z dnia 2 sierpnia 1926 r. o prawie właściwym do stosunków prywatnych wewnętrznych). Jak wynika z przesłuchania w charakterze strony A. M. jej dziadek L. K. i jego druga żona H. mieli mieszkanie w W. (co potwierdza materiał zgromadzony w sprawie), jednakże domem rodzinnym i centrum życiowym L. K. było W. Z uwagi na charakter pracy i prowadzone interesy L. K. przebywał przez dłuższe okresy czasu poza W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne