Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. II GSK 3509/16
Transport
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 1289/15 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. R. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 lutego 2016 r. o sygn. akt II SA/Bd 1289/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej WSA bądź Sąd I instancji) oddalił skargę M.R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie (zwanego dalej GITD) z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów transportu drogowego.
Powyższe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Bydgoszczy nałożył na M. R., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą L. M R., karę pieniężną w wysokości 8.000 zł z tytułu wykonywania przewozu na potrzeby własne bez wymaganego zaświadczenia. W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku kontroli w ww. przedsiębiorstwie stwierdzono naruszenia art. 33 ust. 1, art. 33 ust. 3 i art. 87 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013r. poz. 1414 ze zm.), zwanej dalej u.t.d. Analiza dokumentów, takich jak wykresówki, dane cyfrowe z kart kierowców i z urządzenia rejestrującego pojazdu, protokoły przekazania maszyn, wykazała, że w okresie od [...] sierpnia 2014 r. do [...] grudnia 2014 r. przedsiębiorca wykonywał dwoma pojazdami przewozy drogowe na potrzeby własne nie posiadając żadnego ważnego zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, ani żadnej licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy, ani żadnego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Świadek A. S. zeznała, że w tym okresie nikomu nie użyczano żadnego z pojazdów i były one wykorzystywane do wykonywania wyłącznie przewozów na potrzeby własne. A. S., odnosząc się do braku wymaganego zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne zeznała, że tymi sprawami zajmował się inny pracownik, z którym została rozwiązana umowa o pracę w 2013 r., firmie zaś to umknęło, ponieważ po jego odejściu nikt nie przejął jego obowiązków. Przedsiębiorca nie wniósł żadnych zastrzeżeń do protokołu kontroli, w toku prowadzonego postępowania administracyjnego nie złożył wyjaśnień oraz nie zgłosił wniosków. Pismem z dnia [...] grudnia 2014 r. Komenda Miejska Policji w Inowrocławiu przesłała informację, z której wynika, że w dniu [...] grudnia 2014 r. pojazdem marki X o nr rej. X przewożony był ciągnik rolniczy, a kierowca okazał do kontroli wypis z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, którego termin ważności upłynął [...] sierpnia 2014 r. Przedmiotowy przewóz ww. pojazdem potwierdza także zapis na wykresówce kierowcy z dnia [...] grudnia 2014r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty