07.12.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 5021/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 lipca 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 1498/15 w sprawie ze skarg A. Sp. z o.o. w B. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia: [...] sierpnia 2015 r. nr [...], [...] września 2015 r. nr [...], [...] września 2015 r. nr [...], [...] września 2015 r. nr [...], [...] sierpnia 2015 r. nr [...], [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 4.800 (słownie: cztery tysiące osiemset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1498/15 oddalił skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...], z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...], z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...], z dnia [...] września 2015 r. nr [...], z dnia [...] września 2015 r. nr [...] i z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w wyniku eksperymentów przeprowadzonych podczas kontroli w Salonie Gier skarżącej Spółki przy ul. [...] w [...] przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w [...] w dniu 10 stycznia 2014 r., potwierdzonych następnie w opiniach z badań jakim poddano kontrolowane automaty dokonanych przez upoważnioną przez Ministra Finansów jednostkę badającą - Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Przemyślu ustalono, że automaty: Hot Spot nr [...], Hot Spot Platinum nr [...], Hot Spot nr [...], Hot Spot nr [...], Hot Spot nr [...] i Hot Spot Platin nr [...] są urządzeniami elektronicznymi, umożliwiają uzyskanie wygranej rzeczowej, pozwalającej na przedłużenie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze lub na prowadzeniu nowych gier przez wykorzystanie wygranych punktów uzyskanych w poprzednich grach. Przebieg gier ma charakter losowy, uzyskiwane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli ani zręczności grającego, a zakredytowanie dokonywane jest poprzez wprowadzenie banknotów do akceptora banknotów. Gry na tych automatach są zatem grami w rozumieniu art. 2 ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.), skarżąca nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna, a urządzenia nie posiadają wymaganych prawem poświadczeń rejestracji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne