05.12.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4413/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 1531/15 w sprawie ze skarg A. A. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w A. z dnia [...] września 2015 r. nr [...], z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. A. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w A. 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 21 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1531/15, oddalił skargi A. A. (dalej: skarżący) na decyzje Dyrektora Izby Celnej w A. (dalej: Dyrektor IC) z dnia [...] września 2015 r. o numerach: [...] i [...] w przedmiocie kar pieniężnych z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W toku przeprowadzonej w dniu [...] stycznia 2012 r. kontroli w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w należącym do skarżącego lokalu funkcjonariusze Urzędu Celnego w A. stwierdzili zainstalowane urządzenia o nazwach: HOT POINT nr [...] i HOT POINT nr [...], nieposiadające poświadczenia rejestracji, będące własnością A. B.. Ustalono, że sporne automaty zainstalowano w lokalu skarżącego na podstawie umowy dzierżawy 2m2 powierzchni lokalu, zawartej w dniu [...] stycznia 2012 r. między skarżącym a właścicielem automatów, na podstawie której dzierżawca zobowiązał się do opłacania czynszu w wysokości 600 zł miesięcznie na podstawie faktury VAT wystawianej przez wydzierżawiającego. Skarżący w toku postępowania zeznał również, że podpisując umowę dzierżawy ustalił, że "wpływy z automatów" zostają podzielone pomiędzy stronami "po 50 procent". Ponadto kontrolujący w drodze eksperymentu (gry kontrolne na urządzeniu) stwierdzili, że sporne automaty to urządzenia elektroniczne, które pozwalają na uzyskanie wygranej rzeczowej w postaci punktów kredytowych dających możliwość rozegrania nowej gry bez konieczności wpłaty dodatkowych środków pieniężnych. Gry na automatach mają charakter losowy, gdyż uzyskiwane wyniki są nieprzewidywalne i niezależne od woli i zręczności grającego. Urządzenia były eksploatowane bez wymaganej koncesji na prowadzenie kasyna. Powyższe ustalenia potwierdziła opinia sporządzona na podstawie wyników z badań automatów przeprowadzonych przez jednostkę badającą Laboratorium Celne Wydziału Izby Celnej w A..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne