11.12.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 5446/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Korycińska sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 1 września 2016 r. sygn. akt II SA/Ol 1266/15 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O., wyrokiem z dnia 1 września 2016 r., oddalił skargę K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] września 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w E., wymierzył K. M., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą K. M. "M." karę pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na dwóch automatach, poza kasynem gry, w lokalu P. "A." przy ul. J. [...] w O.. Organ wskazał w motywach, że obecność automatów w lokalu została stwierdzona w dniu 19 marca 2014 r. podczas kontroli, w toku której funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment zmierzający do identyfikacji dostępnych na automacie gier. Przebieg doświadczenia wykazał, że oferowane w automacie gry miały losowy charakter, typowy dla gier instalowanych w automatach hazardowych, gdyż grający pozbawiony był jakiegokolwiek realnego wpływu na bieg akcji oraz jej wynik, które były niezależne od jego psychomotorycznych predyspozycji. Wobec tych ustaleń organ stwierdził, że ujawnione automaty wypełniały definicję gier na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 612 ze zm., dalej: u.g.h.). Organ wskazał również, że funkcjonariuszom nie przedstawiono koncesji na prowadzenie kasyna gry ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych, które uprawniałoby do urządzania takich gier na automacie w lokalu. Na podstawie zebranych dowodów, w tym umowy najmu powierzchni przedmiotowego lokalu, organ uznał, ze skarżący był dysponentem zatrzymanych automatów, osobiście zajmował się ich eksploatacją, bieżącą obsługą, rozliczaniem efektów pracy, uzyskując stałe dochody z tytułu dokonywanych do automatów wpłat. Wobec tego skarżący był podmiotem urządzającym w tym przypadku gry na automatach poza kasynem gry w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne