Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4415/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Aneta Ołdakowska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 marca 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 608/15 w sprawie ze skarg A.S., P. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P.B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 1 marca 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 608/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi P. B. i A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 23 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem. Decyzją tą została utrzymana w mocy decyzja Naczelnika Urzędu Celnego w Krośnie (dalej: organ I instancji lub Naczelnik UC) z dnia 10 kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia solidarnie wyżej wymienionym kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem na automatach [...] w wysokości 12 000 zł od każdego automatu.
Organy jako podstawę prawną decyzji wskazały art. 2 ust. 3-5, art. 3, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz.1540, na dzień orzekania przez Sąd obowiązuje tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm., zwanej dalej ugh lub ustawa o grach hazardowych).
Podstawą faktyczną decyzji były dokonane przez funkcjonariusze Urzędu Celnego w Krośnie 7 września 2011 r. ustalenia, że w lokalu B. P. "A." w Lesku należącym do Anny Smaczny urządzane były gry na automatach [...]. Na podstawie umowy dzierżawy powierzchni pod zainstalowanie urządzeń do zabawy (symulatorów gry) z 19 sierpnia 2011 r. ustalono, że urządzenia te stanowią własność P.B. - prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą M. P.. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu ustalono, że gra odbywa się według sposobu i zasad jak dla automatów o niskich wygranych, ma charakter losowy i komercyjny. Gry na tych automatach wyczerpują legalną definicję gier na automatach, określoną w art. 2 ust. 3 ugh i definicję wygranej rzeczowej, określoną w art. 2 ust. 4 ugh. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez jednostkę badającą Wydziału Izby Celnej w Przemyślu - Laboratorium Celne. W ich trakcie stwierdzono, że prowadzone na automatach gry mają charakter losowy, niezależny od woli gracza, wyczerpują legalną definicję gier na automatach, określoną w art. 2 ust. 3 ugh i definicję wygranej rzeczowej, określoną w art. 2 ust. 4 ugh
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty