Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. II GSK 1192/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 stycznia 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 468/16 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 stycznia 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 468/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA) oddalił skargę [...] (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] (dalej: Dyrektor IC) z [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
WSA wskazał, że funkcjonariusze celni [...] lipca 2015 r. ujawnili w restauracji [...] prowadzonej przez skarżącego włączone do zasilania i gotowe do eksploatacji automaty: [...]. Na automatach urządzano gry hazardowe bez zezwolenia w lokalu niebędącym kasynem gry.
Po przeprowadzeniu postępowania, Naczelnik Urzędu Celnego w [...] (dalej: Naczelnik UC) decyzją z [...] grudnia 2015 r. nr [...] wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry, powołując się m.in. na art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612; dalej: u.g.h.).
W wyniku rozpoznania odwołania Dyrektor IC decyzją z [...] marca 2016 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika UC.
W uzasadnieniu decyzji Dyrektor IC wyjaśnił, że gra na automatach wypełnia przesłankę z art. 2 ust. 3 u.g.h., gdyż grający na urządzeniu elektronicznym miał możliwość osiągania wygranej pieniężnej, a gra zawiera element losowości. Skarżący urządzał gry w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h., gdyż zapewniał warunki lokalowe i możliwość gry w publicznie dostępnym miejscu oraz zapewniał możliwość działania automatów poprzez udostępnienie dostępu do sieci energetycznej. Czerpał też korzyści z urządzania gier w postaci czynszu. Skarżący był więc urządzającym gry na przedmiotowych automatach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty