19.04.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 5147/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia del. WSA Szymon Widłak Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki z o.o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 lipca 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 1230/15 w sprawie ze skargi P. Spółki z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 lipca 2016 r., sygn. akt III SA/Wr 1230/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, oddalił w całości skargę P. Spółki z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z [...] października 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu [...] lipca 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; powoływanej dalej jako: u.g.h.) w lokalu położonym w L. W wyniku kontroli stwierdzono eksploatowanie we wskazanym lokalu należącego do spółki automatu do gier. Kontrolujący stwierdzili jednocześnie, że lokal nie stanowi kasyna w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a) u.g.h.

Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu włączył do akt sprawy opinię biegłego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier. Opinia potwierdziła, że ujawniony automat do gier zawierał gry o charakterze losowym, a nie zręcznościowym.

Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją nałożył na spółkę karę pieniężną w kwocie 12.000 zł w związku z eksploatacją automatu do gier poza kasynem gry.

Decyzją z dnia [...] października 2015 r. Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu utrzymał w mocy decyzję pierwszoinstancyjną. W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, że z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynika, że podmiotem urządzającym gry na automacie była spółka. Znajdująca się w aktach sprawy umowa najmu lokalu potwierdza, że dysponentem ujawnionego automatu była spółka, zaś samo urządzenie miało cel komercyjny, a gry na nim dostępne posiadały charakter losowy. Okoliczności te wynikają z protokołu kontroli oraz z opinii biegłego. Urządzenie wyczerpywało zatem znamiona definicji gry na automacie, o której mowa w art. 2 ust. 3 u.g.h. Zdaniem organu, spółka nie przedstawiła żadnych dowodów przeciw tezie, że na skontrolowanym automacie urządzała gry losowe w celach komercyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne