Wyrok NSA z dnia 14 marca 2018 r., sygn. II GSK 4006/17
Przywrócenie terminu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 419/17 w sprawie ze skargi R. W. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 419/17, oddalił skargę R. W. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem.
Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie decyzją z dnia [...] maja 2016 r. wymierzył R. W. (skarżący) karę pieniężną w wysokości 60.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry. Zgodnie ze znajdującym się w aktach sprawy zwrotnym potwierdzeniem odbioru decyzja została uznana za doręczoną skarżącemu 20 czerwca 2016 r. w trybie art. 150 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm., dalej: O.p.). Pismem z dnia 26 września 2016 r. skarżący reprezentowany przez pełnomocnika wystąpił do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie (organ odwoławczy lub Dyrektor IC) z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji z dnia [...] maja 2016 r. Postanowieniem z [...] grudnia 2016 r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie odmówił przywrócenia terminu. W uzasadnieniu organ odwoławczy odniósł się do przesłanek przywrócenia terminu określonych w art. 162 § 1 i 2 O.p. wskazując, że termin do skutecznego wniesienia odwołania upłynął z dniem 4 lipca 2016 r. (decyzja organu I instancji uznana została za doręczoną 20 czerwca 2016 r. w trybie art. 150 O.p.). Przechodząc do kwestii uprawdopodobnienia, że uchybienie terminu do dokonania określonej czynności, zostało dokonane bez winy skarżącego Dyrektor IC wyjaśnił, że w okolicznościach rozpoznawanej przyczyny podane przez skarżącego nie stanowiły podstawy do uznania jego działania jako niezawinionego (min. zmiana miejsca zamieszkania oraz nieprzekazanie informacji w tym zakresie do organu pierwszej instancji). Organ odwoławczy wskazał nadto, że skarżący posiadał wiedzę na temat toczącego się wobec niego postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej ze wskazanego wyżej tytułu. Świadczyło o tym m.in. doręczone w trybie reklamacji i odebrane przez K. P. (uprawniona do odbioru przesyłek na podstawie pełnomocnictwa) postanowienie organu pierwszej instancji z dnia [...] lutego 2015 r. wyznaczające 7-dniowy termin do zapoznania się z aktami sprawy oraz wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Organ odwoławczy wskazał również, iż z zaistniałego stanu faktycznego nie wynikało, aby skarżący dołożył minimum wysiłku, aby skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do złożenia odwołania w ustawowo przewidzianym terminie, w związku z czym uznał, że brak było podstaw do przywrócenia terminu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty