Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. I OSK 3092/15
Uzasadnienie skargi kasacyjnej powinno przedstawiać argumenty mające na celu wskazanie słuszności podstaw kasacyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny nie może we własnym zakresie konkretyzować zarzutów skargi kasacyjnej, uściślać ich bądź w inny sposób korygować.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 lipca 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 166/15 w sprawie ze skargi J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz J. K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 lipca 2015r. sygn. akt II SA/Rz 166/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2014r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] maja 2011r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza B. z dnia [...] marca 2011r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia przebiegu granic pomiędzy działką nr [...], a działkami nr [...], [...], [...], [...], [...] położonymi w B.
W dniu [...] października 2014r. do Kolegium wpłynął wniosek J. K. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Kolegium z dnia [...] maja 2011r. wraz z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy J. K. zarzuciła naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 61 § 1, 104 § 1, 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r. poz. 267 ze zm., obecnie Dz.U. z 2017r. poz. 1257 ze zm.), przywoływanej dalej jako "K.p.a.", oraz prawa materialnego, tj. art. 30 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z uwagi na niewyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji dotkniętej wadą nieważności, tj. wszczęcie postępowania z naruszeniem zasady skargowości, bez stosownego wniosku strony i wydanie rozstrzygnięcia merytorycznego w bezprzedmiotowym postępowaniu. W konkluzji J. K. wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji i stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza B. z dnia [...] marca 2011r. nr [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty