09.06.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2017 r., sygn. I OSK 2755/16

Nie budzi wątpliwości w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wobec zasady związania sądu granicami skargi kasacyjnej, sąd ten nie jest uprawniony do rekonstrukcji intencji autora skargi kasacyjnej w zakresie powołania podstaw kasacyjnych. Podstawy te muszą być powołane szczegółowo – ze wskazaniem konkretnych przepisów (zawartych w konkretnych jednostkach redakcyjnych aktu prawnego), które miałby naruszyć sąd I instancji wydając zaskarżony wyrok.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 26 stycznia 2016r., sygn. akt II SA/Bd 1194/14 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Bd 1194/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

W uzasadnieniu wskazano, że wnioskiem z dnia 29 listopada 2011r. Spółdzielnia Mieszkaniowa z siedzibą w G. oraz niektórzy współużytkownicy wieczyści nieruchomości położonej w G. przy ul. Ś. [...],[...],[...],[...] i [...] zwrócili się do Prezydenta G. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2014r. Prezydent G., na podstawie art. 1 ust. 1, 2 i 3, art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości orzekł o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w G. przy ul. Ś. [...], Ś. [...], Ś. [...], Ś. [...], ul. Ś. [...] oznaczonej jako działka nr [...] w obrębie [...] o pow. [...] ha zabudowanej 5 budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi jako własność gminy - miasto G. w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej w G. w [...] części oraz wskazanych osób fizycznych (pkt 1), ustalił opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w łącznej wysokości 812.174,00 zł, z podziałem na kwoty należne od poszczególnych współużytkowników wieczystych (185 podmiotów).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne