Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. II OSK 321/16
Orzeczenie lekarskie dotyczące rozpoznania choroby zawodowej ma walor opinii w rozumieniu art. 84 § 1 k.p.a. i jest wiążące dla organów inspekcji sanitarnej w takim zakresie, że organy nie mają prawa do samodzielnej oceny dokumentacji medycznej, prowadzącej do odmiennego rozpoznania schorzenia. Organy orzekające w przedmiocie choroby zawodowej mają obowiązek skontrolować, czy wydane orzeczenie lekarskie wyjaśnia istotne dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności wymagające wiadomości specjalnych oraz czy jest rzeczowo i przekonywająco uzasadnione. W warunkach niniejszej sprawy czynności takie przez organy zostały podjęte.
Teza od Redakcji
Dnia 7 czerwca 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Kobylecka Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 28 października 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 561/15 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 października 2015r. sygn. akt II SA/Rz 561/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę Z. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2015r. w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
Wyrok ten wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] (dalej PPIS) po rozpatrzeniu zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej decyzją z dnia [...] 2014 r., nr [...], znak [...], nie stwierdził u Zofii Klatka choroby zawodowej w postaci - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej, wymienionej w poz. 19 pkt 5 wykazu chorób określonych w załączniku do rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r.,poz.1367; zwanej dalej rozporządzeniem).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty