Wyrok NSA z dnia 27 października 2017 r., sygn. I GSK 1563/15
Podstawą orzekania jest materiał dowodowy zgromadzony przez organ w toku prowadzonego postępowania. Sąd rozpatruje sprawę na podstawie stanu faktycznego i prawnego istniejącego w dniu wydania zaskarżonego aktu, a wypełniając swoją funkcję bada, czy ustalenia faktyczne dokonane przez organ odpowiadają prawu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 13 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. Sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2014 r. sygn. akt V SA/Wa 521/14 w sprawie ze skargi V. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 7 października 2014 r., sygn. akt V SA/Wa 521/14 oddalił skargę V. Sp. z o.o. w G. (dalej: skarżąca) na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej (WIT).
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu [...] czerwca 2013 r. V. Sp. z o.o. w G. zwróciła się do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji taryfowej WIT dla centrali [...] z nagrzewnicą elektryczną.
Decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej WIT nr [...] z [...] sierpnia 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie ustalił klasyfikację ww. urządzenia do kodu CN 8516 29 91.
Decyzją z [...] grudnia 2013 r. nr [...] Szef Służby Celnej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie zawartą w wiążącej informacji taryfowej WIT z [...] sierpnia 2013 r. Organ wskazał, że centrala wentylacyjna [...] z nagrzewnicą elektryczną, jest przeznaczona do doprowadzenia świeżego powietrza zarówno do budynków mieszkalnych jak i pomieszczeń przemysłowych, przy pomocy systemów kanałów wentylacyjnych, z możliwością ogrzania. Podstawowym zespołem centrali jest wentylator, który służy do ciągłego nawiewu powietrza zewnętrznego do obiektu, zaś grzejnik zamontowany w centrali, ogrzewa powietrze napływające z zewnątrz. Nagrzewnice są włączane w sposób automatyczny, w zależności od parametrów temperaturowych i wilgotnościowych wpływającego powietrza zewnętrznego i mogą być wyłączane, jeżeli temperatura i wilgotność powietrza jest równa lub bardzo zbliżona do parametrów powietrza w obiekcie. Szef Służby Celnej zauważył, że skoro przedmiotowa centrala składa się z odrębnych elementów połączonych w całość wspólną obudową i pełniących razem określoną funkcję jaką jest wentylacja budynku, ogrzewanie wpływającego powietrza oraz jego oczyszczanie, to należy klasyfikować ją zgodnie z brzmieniem uwagi 3 do sekcji XVI Nomenklatury. Organ zauważył ponadto, że zgodnie z dodatkowym zapisem komentarza do pozycji 8414 niniejsza pozycja wyklucza wentylatory zawierające oprócz silnika i obudowy inne elementy, jeśli takie elementy nadają im cechy bardziej złożonych urządzeń objętych innymi pozycjami, np. elektrycznych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń z wbudowanymi wentylatorami (pozycjo 8516).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty