30.11.2021

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. III FSK 4359/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 11 maja 2021 r. sygn. akt I SA/Ol 212/21 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego [...] na uchwałę Rady Miejskiej w D. z dnia 28 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Ol 212/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego [...] w O. na uchwałę Rady Miejskiej w D. z dnia 28 grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności stwierdził nieważność § 4 uchwały nr [...] Rady Miejskiej w D. z 28 grudnia 2018 roku, opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Województwa [...]). Sąd pierwszej instancji stwierdził, że wprowadzenie przez gminę uregulowania ustalającego stawkę opłaty za każde opróżnienie pojemnika z odpadami komunalnymi o określonej pojemności z danej nieruchomości, stanowi w istocie wprowadzenie kolejnego parametru tj. częstotliwości odbioru pojemnika w miesiącu, które należy uznać za przekroczenie upoważnienia ustawowego do kreowania aktu prawa miejscowego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiodła Gmina, która zaskarżonemu wyrokowi zarzuciła naruszenie prawa procesowego w postaci art. 147 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm., dalej: p.p.s.a.) w stopniu, który mógł mieć istotny wpływ na wynik sprawy przez jego niewłaściwe zastosowanie i uchylenie zaskarżonej uchwały Rady Miejskiej w D. w szerszym zakresie niż zakres konieczny do przywrócenia stanu zgodności z prawem i wyeliminowanie z treści uchwały całości § 4 zaskarżonej uchwały zamiast § 4 ust. 1 pkt 1) do 3) i § 4 ust 2 pkt 1) do 3) w zakresie słowa "opróżnienie" użytego w każdym z wymienionych punktów. W oparciu o podniesiony zarzut Gmina wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku, rozpoznanie skargi i orzeczenie o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 4 ust. 1 pkt 1) do 3) i § 4 ust. 2 pkt 1) do 3) w zakresie słowa "opróżnienie" użytego w każdym z wymienionych punktów, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie oraz o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania na rzecz Gminy w tym zasądzenie wynagrodzenia radcy prawnego oraz kosztów sądowych według norm przepisanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne