11.04.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. II GSK 2008/15

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] na Litwie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 21 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Bk 200/15 w sprawie ze skargi [A.] na Litwie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego zezwolenia 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku na rzecz [A.] na Litwie 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II GSK 2008/15

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 21 maja 2015 r. oddalił skargę [A.] w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego ważnego zezwolenia.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

W dniu [...] maja 2014r. na terenie Oddziału Celnego w Białymstoku funkcjonariusze Służby Celnej dokonali kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem przewozu drogowego środkiem transportowym marki Mercedes o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki [...] o numerze rejestracyjnym [...]. Kierowca okazał karnet TIR nr [...], fakturę nr [...] z dnia [...].05.2014r. oraz Międzynarodowy List Przewozowy bez nazwy z dnia [...] 05.2014r. Nie okazał natomiast ważnego zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzony został protokół, w którym stwierdzono, że przewoźnik wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy bez posiadania w pojeździe wymaganego, ważnego zezwolenia, co narusza art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. "a" ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym Protokół został podpisany przez kierowcę I. S., który przy podpisie naniósł adnotację o sporządzeniu protokołu w nieznanym mu języku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne