18.04.2024 Obrót gospodarczy

Kara pieniężna za naruszenie przepisów transportu drogowego - Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. II GSK 238/21

Wykonywanie przewozu okazjonalnego pojazdem niespełniającym wymogów konstrukcyjnych oraz bez wymaganej licencji stanowi naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym i wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia del. WSA Marek Sachajko Protokolant asystent sędziego Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 9 września 2020 r. sygn. akt II SA/Ke 408/20 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. D. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2700 zł (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Przedmiot kontroli kasacyjnej.

Wyrokiem z dnia 9 września 2020 r., sygn. akt. II SA/Ke 408/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę M. D. (skarżący, strona) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie (organ odwoławczy, organ II instancji, GITD) z dnia 28 stycznia 2020 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących transportu drogowego.

II. Stan sprawy, której dotyczy kontrolowany wyrok.

W dniu 17 maja 2019 r. w Kielcach funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zatrzymali do kontroli samochód osobowy o nr rej. [...], którym kierował K. P. (kierowca). W toku kontroli stwierdzono, że kierowca wykonywał odpłatnie przewóz okazjonalny osób w imieniu i na rzecz skarżącego. Kierowca okazał na żądanie funkcjonariuszy ITD prawo jazdy, orzeczenie psychologiczne, orzeczenie lekarskie, umowę zlecenia oraz kserokopię licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym udzieloną na rzecz podmiotu: S. Sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w W. Protokół kontroli został podpisany przez kierowcę bez zastrzeżeń. W związku z powyższym, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (organ I instancji) stwierdził w toku wszczętego postępowania, że skarżący wykonywał – za pośrednictwem zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia kierowcy – transport drogowy bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika lub bez wymaganej licencji oraz przewóz okazjonalny samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego, określonego w art. 18 ust. 4b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (u.t.d.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne