Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 2202/15
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 sierpnia 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 602/15 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w L.) z dnia 16 marca 2015 r. nr [....] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, kwiecień - listopad 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący
E.M. (dalej: Strona lub Skarżąca) wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 602/15. Sąd ten oddalił jej skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 16 marca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za styczeń, luty i poszczególne miesiące od kwietnia do listopada 2009 r.
2. Relacja ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji
2.1. Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. (dalej: Naczelnik US) decyzją z dnia 4 listopada 2014 r. określił Stronie za wymienione na wstępie okresy rozliczeniowe zobowiązania podatkowe w odmiennej wysokości niż wykazano w złożonych przez nią deklaracjach. Decyzję tę utrzymał w mocy Dyrektor IS decyzją zaskarżoną do Sądu pierwszej instancji.
2.2. Organy podatkowe obu instancji ustaliły i przyjęły, że: - Strona wraz z sześcioma innymi osobami kupiła od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa niezabudowaną nieruchomość rolną o powierzchni 36,99 ha, która składała się z kilku działek (nr: 213, 214, 351, 42 i 212/2), położoną w miejscowości K. (gmina B.); - z aktu notarialnego z dnia 19 stycznia 2001 r. wynikało, iż nieruchomość tę nabyli w udziałach po ¼ małżonkowie: B. i D. U., W. i E. M., M. i D. M., a także S. O.; - współwłaściciele, po dokonaniu nabycia nieruchomości, byli zaangażowani w zmianę przeznaczenia nabytej nieruchomości, przygotowanie dokumentacji dla Gminy B. (na własny koszt), podział nieruchomości na działki budowlane, wydzielenie działek przeznaczonych pod drogi wewnętrzne; - podjęte i prowadzone aktywnie przez okres kilku lat w celu sprzedaży działek działania marketingowe wykraczały poza zwykłe formy ogłoszenia; - fakt dokonywania sprzedaży działek w latach 2009-2013 wskazywał na ciągłość czynności w zakresie obrotu nieruchomościami; - w latach tych współwłaściciele dokonali łącznie sprzedaży 29 działek, z czego 16 transakcji miało miejsce w 2009 r.; - Strona w zakresie sprzedaży działek prowadziła zorganizowaną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; dalej: u.p.t.u.)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty