Wyrok NSA z dnia 8 marca 2016 r., sygn. I OSK 1363/14

Związanie Naczelnego Sądu Administracyjnego granicami skargi kasacyjnej polega na tym, że jest on władny badać naruszenie jedynie tych przepisów, które zostały wyraźnie wskazane przez stronę skarżącą. Ze względu na ograniczenia wynikające ze wskazanych regulacji prawnych, Naczelny Sąd Administracyjny nie może we własnym zakresie konkretyzować zarzutów skargi kasacyjnej, uściślać ich ani w inny sposób korygować.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Małgorzata Kamińska po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 marca 2014 r. sygn. akt II SA/Rz 1252/13 w sprawie ze skargi R.B. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 4 marca 2014r., sygn. akt II SA/Rz 1252/13, oddalił skargę R. B. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] października 2013r., nr [...] w przedmiocie utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], nr [...] Starosta Powiatu Rzeszowskiego orzekł o utracie przez R. B. prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia 18 lipca 2013 r.

W odwołaniu od ww. decyzji R. B. wskazała, że z przepisu art. 73 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674, ze zm.), zwanej dalej ustawą wynika, że zasiłek powinien być przyznany na okres 12 miesięcy lub 6 miesięcy, a uzasadnienie decyzji powinno zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej oraz jej interpretację. Organ nie wyjaśnił, dlaczego uznał, że zasiłek nie przysługuje jej ani na 6 miesięcy, ani na 12 miesięcy, a to jest konsekwencją braku uzasadnienia decyzji. Podała, że w okresie pobierania zasiłku skończyła 50 lat, przepracowała 33 lata, 10 miesięcy i 14 dni. Zwróciła się zatem o wydłużenie okresu pobierania zasiłku, bo pozostała bez środków do życia

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne