Wyrok NSA z dnia 20 maja 2016 r., sygn. II OSK 2215/14
Ortofotomapa, czyli rastrowy, kartometryczny obraz terenu powstały w wyniku ortogonalnego przetworzenia zdjęć lotniczych lub scen satelitarnych, prezentuje w najbardziej rzeczywisty sposób stan zagospodarowania terenu w okresie, dla jakiego została wykonana.
Teza od Redakcji
Dnia 20 maja 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie sędzia NSA Leszek Kamiński sędzia del. NSA Andrzej Irla Protokolant asystent sędziego Małgorzata Mańkowska po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Gl 1698/13 przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Katowicach Jolanty Kornakiewicz w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od L. S. na rzecz Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem 7 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Gl 1698/13 oddalił skargę L. S. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Przedmiotem kontrolowanego postępowania jest budynek magazynowy (oznaczony na szkicu załączonym do decyzji organu pierwszej instancji jako obiekt nr 1) zlokalizowany w K. przy ul. [...] [...], stanowiący własność L. S.
W toku tego postępowania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] nakazał Przedsiębiorstwu [...] rozbiórkę przedmiotowego budynku magazynowego. Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 22 października 2008 r. sygn. akt II SA/Gl 465/08 uchylił zaskarżoną wówczas decyzję jak i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...] grudnia 2007 r. oraz postanowienie tego organu z dnia [...] września 2007 r. W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że narusza prawo zaadresowanie przez organ pierwszej instancji postanowienia z dnia [...] września 2007 r. oraz decyzji z dnia [...] grudnia 2007 r. do Przedsiębiorstwa [...] zamiast do prowadzącego działalność gospodarczą L. S. Sąd wskazał ponadto, że postanowienie z dnia [...] września 2007 r. obligowało do przedłożenia m.in. ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy. Wymóg przedłożenia decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu odnosić się może jedynie do terenów nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (czego organ nie wyjaśnił), a nadto zawarty w art. 48 wymóg ostateczności decyzji już w dniu wszczęcia postępowania został uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjny (wyrok z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. akt P 37/06; Dz. U. Nr 247, poz. 1844). Sąd nie podzielił natomiast stanowiska skarżącego, że w rzeczywistości budynek został jedynie zmodernizowany, albowiem w obecnych rozmiarach istniał już w przeszłości. Stwierdził, że jednoznacznie przeczyło temu złożone na rozprawie w dniu 22 października 2008 r. oświadczenie skarżącego, że w akcie notarialnym kupna nieruchomości obiekt był wprawdzie wyszczególniony jako budynek z cegły, jednak 12 lat temu został wyburzony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty