19.05.2016

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2016 r., sygn. II OSK 2217/14

Deklarowany zamiar stałego pobytu musi znajdować obiektywne potwierdzenie w zgromadzonych dowodach a tego rodzaju sytuacja w przedmiotowej sprawie nie występuje. Dalsze zameldowanie byłoby w istocie utrzymywaniem fikcji meldunkowej.

Teza od Redakcji

 

Dnia 19 maja 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński/spr./ sędzia NSA Małgorzata Miron Protokolant asystent sędziego Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Gd 81/14 w sprawie ze skargi Ł. F. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 02 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 81/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ł. F. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] listopada 2013 r. nr[...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Gdańska z dnia [...] października 2013 r. nr [...] oraz orzekł o kosztach postępowania.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z dnia [...] października 2013 r. nr [...] Prezydenta Miasta Gdańska, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. w zw. z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 993 ze zm.) orzekł o wymeldowaniu Ł. F. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. W. w G., który to lokal jest w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców [...].

Z ustaleń organu I instancji stanowiących podstawę do wydania przez ten organ decyzji o wymeldowaniu Ł. F. z miejsca pobytu stałego wynikało, że osoba ta opuściła przedmiotowy lokal w lutym 2012 r. w związku z wyjazdem do H. w celach zarobkowych. Po powrocie do kraju w sierpniu 2012 r. zamieszkał w G. w mieszkaniu siostry. W spornym lokalu nie przebywa stale z powodu braku właściwych warunków zamieszkania (brak ogrzewania, brak wody, lokal zagrzybiony). Wskazano, że w lokalu tym Pan Ł. F. zamieszkiwał wraz ze swoją rodziną na podstawie kolejnych umów najmu, użyczenia i użytkowania lokalu zawieranych z Polskim Związkiem Działkowców [...]. Kiedy w 2010 r. rodzina zaczęła wysuwać roszczenia o przeprowadzenie remontu, PZD wypowiedział im umowę i założył sprawę o wydanie nieruchomości. Oględziny lokalu potwierdziły, że lokal nie jest używany, m.in. z uwagi na brak rzeczy świadczących o zamieszkiwaniu osób, odłącznie urządzeń i zły stan techniczny. Ł. F. uzależnia swój powrót do mieszkania od przeprowadzenia przez PZD niezbędnego remontu oraz od zawarcia porozumienia z nim oraz Rodzinny Ogród Działkowy "P.". Organ uznał, że skoro osoba ta oświadczyła, że nie zamieszkuje w lokalu od około roku, lokal nie stanowi jego centrum życiowego, to zasadnym było jego wymeldowanie. Organ zauważył, że oświadczenie o powrocie do spornego mieszkania po przeprowadzeniu remontu przez PZD, nie może wpłynąć na rozstrzygnięcie sprawy. Rozstrzygnięcia w sprawach meldunkowych nie mogą być bowiem uzależnione od zdarzeń przyszłych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne