Wyrok NSA z dnia 29 września 2016 r., sygn. I FSK 380/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V.-P. Sp. z o.o. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 734/14 w sprawie ze skargi V.-P. Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 19 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od V.-P. Sp. z o.o. w R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 listopada 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie o sygnaturze akt I SA/Kr 734/14, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718) dalej p.p.s.a., oddalił skargę V.-P. Sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (dalej: Dyrektor Izby Skarbowej lub organ odwoławczy) z dnia 19 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2010 r.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej: Dyrektor UKS lub organ I instancji), uznając księgi podatkowe prowadzone przez spółkę za 2010 r. za nierzetelne, decyzją z dnia 14 marca 2013 r. nr [...], zweryfikował dokonane przez nią rozliczenie podatku VAT za poszczególne miesiące 2010 r. Szczegółowa analiza dokumentów dokonana przez organ I instancji w toku postępowania kontrolnego ujawniła nieprawidłowości związane z niewykazaniem obrotu i będącym tego konsekwencją zaniżeniem podatku należnego z tytułu odpłatnego świadczenia usług w zakresie wykonywanych w placówkach oświatowych usług fotograficznych i sprzedaży zdjęć. W niektórych okresach podatkowych stwierdzono również nieprawidłowości dotyczące: zaniżenia podstawy opodatkowania z tytułu transakcji związanych ze sprzedażą tzw. "doróbek" zdjęć wysyłanych do szkół, sprzedażą zdjęć w sklepie internetowym i sprzedażą gadżetów, nieujęcia w rozliczeniu faktury sprzedaży, braku opodatkowania usług wykonania odbitek (sprzedaż tę wykazano jako niepodlegającą opodatkowaniu), nieopodatkowania nieodpłatnie przekazanych pracownikom placówek oświatowych i samym placówkom prezentów małej wartości (w rozumieniu art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.], dalej: ustawa o VAT) oraz sprzętu elektronicznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty