02.06.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. II FSK 1347/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA del. Barbara Kołodziejczak-Osetek, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Q. [...] SPV Limited z siedzibą na K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 248/13 w sprawie ze skargi T. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz Q. [...] SPV Limited z siedzibą na K. kwotę 2106 (słownie: dwa tysiące sto sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 25 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 248/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę T.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 grudnia 2012 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stan sprawy sąd administracyjny pierwszej instancji przedstawił następująco:

Decyzją z 1 czerwca 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. określił Skarżącemu oraz A. zobowiązanie w podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 13.684 zł. Organ wskazał, że 11 maja 2005 r. pomiędzy podatnikiem (sprzedającym) a Spółką (kupującym), została zawarta umowa sprzedaży 6220 sztuk akcji imiennych spółki P. S.A. za łączną cenę 1.368.400 zł (t.j. 220 zł/akcja), od której strony nie uiściły należnego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, decyzją z 28 grudnia 2012 r., utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że umowa sprzedaży akcji zawarta została bez udziału domu maklerskiego i nie wynika z niej, by dom ten występował jako pośrednik przy jej zawarciu, zaś jego rola ograniczała się do czynności związanych wyłącznie z wykonaniem uprzednio zawartej umowy sprzedaży akcji. W konsekwencji w sprawie nie było podstaw do zastosowania art. 9 pkt 9) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 86, poz. 959 ze zm., dalej: u.p.c.c.). Organ odwoławczy zauważył, że ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie wynika, iż w odniesieniu do spornej umowy podatnik udzielił pełnomocnictwa przedstawicielowi domu maklerskiego w zakresie nabycia i zbycia akcji, wobec czego zawarcie takich umów w odniesieniu do innych transakcji dokonanych przez podatnika nie mogło mieć wpływu na rozstrzygnięcie niniejszej sprawy. Odnosząc się do kwestii przedawnienia zobowiązania podatkowego, organ odwoławczy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2012 r. sygn. P 30/11, wskazał, że w dniu 23 grudnia 2010 r. zostało wszczęte dochodzenie karne skarbowe o przestępstwo skarbowe z art. 54 § 2 w zw. z art. 6 § 2 k.k.s. w sprawie przeciwko podatnikowi m. in. w zakresie uchylania się od opodatkowania przedmiotowej czynności oraz że tego samego dnia wydane zostało w przedmiotowej sprawie postanowienie o przedstawieniu podatnikowi zarzutu uchylania się od przedmiotowego opodatkowania m .in. spornej transakcji, z wezwaniem do osobistego stawiennictwa podatnika w dniu 31 grudnia 2010 r., które to wezwanie doręczono w dniu 23 grudnia 2010 r. żonie podatnika, zaś postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało ogłoszone podatnikowi w dniu 2 lutego 2011 r. Zdaniem organu odwoławczego wszczęcie w dniu 23 grudnia 2010 r. wskazanego postępowania karnego skarbowego spowodowało zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty