08.09.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 8 września 2015 r., sygn. I OSK 1311/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 8 września 2015r na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 września 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 666/14 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 września 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 666/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. K. na opisaną w sentencji decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wynika z uzasadnienia tegoż wyroku zapadł on w następującym stanie faktycznym i prawnym: Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2014 r., na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.), odmówił przyznania T. K. renty rodzinnej po ojcu w drodze wyjątku. W jej motywach podał, że renta rodzinna jest pochodną świadczenia osoby zmarłej i w związku z tym w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlega spełnienie przesłanek wymienionych we wskazanym przepisie w odniesieniu do tej osoby, a następnie przez wnioskodawcę - członka rodziny osoby zmarłej. Organ stwierdził, że brak uprawnień ojca wnioskodawcy do świadczenia w trybie zwykłym nie został spowodowany szczególnymi okolicznościami, a nadto wnioskodawca jest uprawniony renty socjalnej. Tymczasem przepisy powołanej ustawy nie przewidują zbiegu świadczenia w drodze wyjątku ze świadczeniami ustawowymi przyznawanymi przez organy emerytalno-rentowe. We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy T. K. stwierdził, że otrzymywana renta socjalna jest niewystarczająca, aby normalnie żyć. Ponadto zwrócił uwagę, że zmarły ojciec przepracował ponad 22 lata, on sam ma odprowadzane składki i gdyby nie przeszkody, miałby rentę po ojcu. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2014 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) - dalej: K.p.a., utrzymał w mocy poprzednią swą decyzję. Przytaczając w jej uzasadnieniu brzmienie przepisu art. 53 ust. 1 cytowanej ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r., organ stwierdził, że świadczenie w drodze wyjątku jest pochodną świadczenia w trybie zwykłym. Nadto, że z przedłożonej dokumentacji wynika, iż ojciec wnioskodawcy w okresie od [...] kwietnia 1996 r. do [...] czerwca 2013r., tj. do dnia śmierci, nie wykonywał zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym oraz ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi. We wskazanym okresie nie była orzeczona wobec niego całkowita niezdolność do pracy, zatem przyczyną braku uprawnień do renty w trybie zwykłym nie był stan zdrowia lub też inne zdarzenie zewnętrzne niezależne od woli ubezpieczonego. Organ wskazał również, że wnioskodawca ma przyznaną rentę socjalną w trybie zwykłym. Wyjaśnił w związku z tym, iż przepisy cytowanej ustawy, z uwagi na uznaniowy charakter świadczenia określonego w art. 83, o przyznaniu którego decyduje wyłącznie Prezes ZUS, nie przewidują zbiegu tego świadczenia ze świadczeniami ustawowymi przyznawanymi przez organy emerytalno-rentowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne