Wyrok NSA z dnia 12 marca 2015 r., sygn. I OSK 3084/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie: Sędzia NSA Bożena Popowska Sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 102/14 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku uchyla zaskarżony wyrok i decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...]
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 102/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie /dalej: WSA/, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych /dalej: Prezes ZUS/ z dnia [...] grudnia 2013 r. Nr [...] przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku - skargę oddalił.
W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. Nr [...] Prezes ZUS, działając na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej: u.e.r.), odmówił A. S. przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku, ponieważ wnioskodawca na przestrzeni 42 lat życia udowodnił łączny okres składkowy i nieskładkowy w liczbie 16 lat, 6 miesięcy i 13 dni. W 10-leciu przypadającym przed dniem powstania niezdolności do pracy, zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwykłym, udokumentowano jedynie 1 rok, 9 miesięcy i 19 dni tych okresów. W sprawie nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód w wykonywaniu zatrudnienia i objęciu ubezpieczeniem. Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia [...] maja 2013 r. wnioskodawca został uznany za osobę częściowo niezdolną do pracy. Nie spełnia zatem warunku wymaganego do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku, tj. całkowitej niezdolności do pracy potwierdzonej orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS. Organ nadto zauważył, że niewykonywanie przez wnioskodawcę pracy z powodu pobytu w zakładzie karnym nie może zostać uznane za szczególną okoliczność, uniemożliwiającą spełnienie przesłanki do uzyskania renty w trybie zwykłym, gdyż odbywanie kary jest skutkiem świadomego naruszenia prawa. Nadto, odbywając karę pozbawienia wolności, wnioskodawca nie jest też pozbawiony niezbędnych środków utrzymania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty