31.07.2012 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 31 lipca 2012 r., sygn. I OSK 898/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 1781/11 w sprawie ze skargi R. D. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia (...) czerwca 2011 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 1781/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. D.na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia (...) czerwca 2011 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia (...) czerwca 2011 r. nr (...), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po ponownym rozpatrzeniu sprawy z wniosku R. D., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia (...) kwietnia 2011 r. odmawiającą ww. przyznania renty specjalnej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Prezes Rady Ministrów wskazał, iż uzasadniając wniosek o przyznanie świadczenia specjalnego R. D. (ur. 25 grudnia 1960 r.) wskazał na zły stan zdrowia, działalność opozycyjną oraz pełnienie funkcji członka Prezydium Sejmiku Samorządowego. Podał, że wielokrotnie był Przewodniczącym Komisji Wyborczych na terenie gminy K. oraz dwukrotnie kandydował do Sejmu RP. W zakresie swojego stanu zdrowia wskazał, że od 1992 r. ma złamany kręgosłup, który ponownie złamał w 1997 r. Ma trudności z chodzeniem. Natomiast w lipcu 2010 r. uległ wypadkowi i ma niesprawną lewą rękę. Podał, że z uwagi na niewypłacenie mu przez ZUS oraz KRUS świadczeń chorobowych oraz odszkodowań swoich praw dochodzi przed sądem. Oprócz szczególnych osiągnięć w życiu, w odniesieniu do działalności opozycyjnej wnioskodawca wskazał, że od 1979 r. organizował podziemną "Solidarność Wiejską", zaś w okresie stanu wojennego działał w "Solidarności Walczącej". Natomiast po zakończeniu stanu wojennego działał legalnie w NSZZ RI "Solidarność", jako członek Rady Wojewódzkiej w Krakowie. Przewodniczący Koła Gminnego K. NSZZ "Solidarność RI" oświadczeniem z dnia 2 czerwca 2010 r. potwierdził działalność wnioskodawcy w Kole od początku jego powstania. Podał, że wnioskodawca wykazywał się dużą aktywnością jako członek Koła, był zdyscyplinowany i wypełniał statutowe obowiązki organizacji związkowej. Obok działalności związkowej wnioskodawca udzielał się również jako społecznik, będąc przedstawicielem do Sejmiku dawnego województwa świętokrzyskiego i załatwiając sprawy społeczności wiejskiej oraz kwestie z zakresu tworzonego wówczas samorządu terytorialnego. Wnioskodawca nadesłał kopię medalu pamiątkowego - 25 lat NSZZ "Solidarność" Region Małopolska 1980-2005 oraz podniósł, że w czasie organizacji Solidarności w Polsce pracował tajnie, a zarazem bezinteresownie. Twierdzi, że wielokrotnie groziła mu śmierć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne