Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2015 r., sygn. I OSK 1520/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 778/14 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 778/14, oddalił skargę I. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...], działając na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm. - dalej "ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r."), po rozpatrzeniu wniosku I. K. z dnia 28 sierpnia 2013 r. o przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku po jej zmarłym w dniu 11 listopada 2009 r. ojcu R. K., odmówił przyznania świadczenia w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu organ podał, że powyższe świadczenie może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, a powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. Wskazano, że w odniesieniu do renty rodzinnej ma zastosowanie w szczególności art. 68 ustawy, zgodnie z którym renta rodzinna przysługuje dzieciom na czas trwania nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 roku życia. Renta rodzinna przysługuje również dzieciom bez względu na wiek, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia - do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 roku życia. Tymczasem - jak podał organ - w rozpoznawanej sprawie skarżąca orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS z dnia 7 maja 2010 r. została uznana za osobę całkowicie niezdolną do pracy od czerwca 2006 r., tj. po ukończeniu 41 lat, a zatem niezdolność do pracy nie powstała w wymienionych okresach i nie stanowi to szczególnej okoliczności w rozumieniu art. 83 powołanej ustawy. Wskazano ponadto, że skarżąca pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy w trybie zwykłym, zaś przepisy ustawy nie przewidują zbiegu świadczenia w trybie wyjątku ze świadczeniami przyznawanymi przez organy emerytalno rentowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty