Wyrok NSA z dnia 27 marca 2014 r., sygn. I OSK 3052/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.) sędzia NSA Bożena Popowska sędzia del. WSA Stanisław Nitecki Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej małoletniej N. J. - reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lipca 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 406/13 w sprawie ze skargi małoletniej N. J. - reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego M. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 406/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę małoletniej N. J., reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego M. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku.
Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej Prezes ZUS bądź organ) decyzją z [...] 2013 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] 2013 r.), po rozpatrzeniu wniosku M. J. o ponowne rozpatrzenie sprawy, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy decyzję własną z [...] 2012 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] 2012 r.) o odmowie przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku dla małoletniej Natalii Jastrząbek, po zmarłym ojcu W. J.
W uzasadnieniu decyzji z [...] 2013 r. organ wskazał, że przyznanie świadczenia na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. j. Dz. U. z "2004 r., nr 39, poz. 353" [winno być "2009 r., nr 153, poz. 1227"] ze zm., dalej uerFUS) jest możliwe, jeżeli wnioskodawca spełnia następujące warunki: jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym, nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności, nie może podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek i nie ma niezbędnych środków utrzymania. Do przyznania świadczenia w drodze wyjątku wszystkie przesłanki, o jakich mowa w ww. przepisie, winny być spełnione łącznie, a brak spełnienia choćby jednej z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty