22.01.2015

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. II OSK 1489/13

 

Dnia 22 stycznia 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 2282/12 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie prezentacji i reklamy suplementów diety oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 marca 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 2282/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę P. S.A. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego, zwanego dalej "GIS", z dnia [...] lipca 2012 r., znak: [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie prezentacji i reklamy suplementów diety. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] maja 2012 r., Nr [...], Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zwany dalej "PWIS", w Ł., na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r., Nr 136, poz. 914, ze zm.), zwanej dalej "ustawą", wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 25000 zł za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie prezentacji i reklamy, prowadzonej za pośrednictwem strony internetowej www.p..pl następujących suplementów: "[...]".

Wyżej wymieniona kara została nałożona w związku z ustaleniami organu dokonanymi w dniu 2 stycznia 2011 r. w zakładzie P. oraz analizy treści zawartych na stronie internetowej www.p..pl. Z ustaleń organu wynikało, że w prezentacji ww. suplementów diety stosowane są opisy typowe dla produktów leczniczych poprzez przypisywanie właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia bądź sugerowanie, że składniki w nich zawarte mają wpływ na modyfikację funkcji fizjologicznych organizmu. Ponadto w przypadku "K." suplement diety, zamieszczone były na stronie internetowej opinie ekspertów (dr nauk medycznych M. S. i dr nauk chemicznych R. O.) odnośnie jednego ze składników ww. suplementu diety, tj. NADH z opisem jego niedoborów powodujących m.in. częstsze zapadanie na choroby, dłuższy przebieg chorób, zwiększenie podatności na infekcje, spadek odporności na choroby; ponadto umieszczony był w ramach tej prezentacji wizerunek lekarza w białym fartuchu ze stetoskopem na szyi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne