Wyrok NSA z dnia 17 września 2015 r., sygn. I FSK 616/15
Formalności będące następstwem istnienia podatku, rozumianego jako konstrukcja prawna nie powodują w żadnej mierze zwiększenia formalności przy przekraczaniu granic.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 17 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Huty M. sp. z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Op 401/11 w sprawie ze skargi Huty M. sp. z o.o. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Huty M. sp. z o.o. w O. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 11 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Op 401/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Huty M. nsp. z o.o. w O. (dalej: "spółka", "skarżąca") na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że spółka wnioskiem z 17 marca 2011 r., wystąpiła do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach metalurgicznych.
Z wniosku tego wynikało, że spółka jest przedsiębiorstwem energetycznym działającym na podstawie koncesji na obrót energią elektryczną oraz na przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej. Od marca 2009 r. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego, zarówno od energii zużywanej na potrzeby własne w procesie metalurgicznym, jak i sprzedawanej nabywcom końcowym. We wniosku spółka wskazała, że energia elektryczna podlegająca odsprzedaży stanowi około 20% wolumenu kupowanej przez nią energii, zaś pozostała część (około 80% wolumenu) wykorzystywana jest w procesie produkcyjnym metalurgicznym, tj. instalacji do odlewania metali żelaznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty