03.01.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 stycznia 2014 r., sygn. I OSK 2489/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz del. WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Służby Celnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 816/12 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie warunków pełnienia służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Szefa Służby Celnej na rzecz S. S. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/WA 816/12, po rozpoznaniu skargi S. S. uchylił decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] lutego 2012 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2011 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie warunków pełnienia służby oraz zasądził od Szefa Służby Celnej na rzecz S. S. zwrot kosztów postępowania.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.

Pismem z dnia 21 września 2011 r. S. S. wystąpił do Dyrektora Izby Celnej w [...] o wydanie decyzji administracyjnej zmieniającej warunki pełnienia służby w związku z przyjęciem przez niego warunków przedstawionych mu w pisemnej propozycji z dnia 13 grudnia 2010 r., złożonej na podstawie art. 222 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 186, poz.1323 ze zm.)

Dyrektor Izby Celnej w [...] decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2011 r. umorzył postępowanie w powyższej sprawie. W ocenie organu I instancji art. 222 ustawy o Służbie Celnej wyczerpująco określa tryb proponowania funkcjonariuszom celnym nowych warunków pełnienia służby (miejsca pełnienia służby, stanowiska i uposażenia), wskazując przy tym tylko konsekwencje nieprzyjęcia takiej propozycji. Ustawodawca nie przewidział natomiast żadnych formalnych kroków organu w sytuacji, gdy celnik przyjął zaproponowane mu nowe warunki pełnienia służby, w tym podstaw prawnych do wydania decyzji potwierdzającej nowe warunki pełnienia służby. Dlatego postępowanie wszczęte wnioskiem S. S. podlegało umorzeniu jako bezprzedmiotowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne