Wyrok NSA z dnia 24 września 2014 r., sygn. I FSK 2100/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 822/13 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od B. S.A. z siedzibą we W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
Wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 822/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. S.A. w W. (dalej powoływany także jako "Skarżący" lub "Bank"), uchylił zaskarżoną interpretację Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2013 r., nr [...] w przedmiocie zastosowania zwolnienia w podatku od towarów i usług.
2. Przedstawiony przez Sąd I instancji przebieg postępowania przed organem podatkowym.
1. W złożonym do Ministra Finansów wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżący wskazał, że jest instytucją finansową prowadzącą działalność bankową. Usługi świadczone przez stronę co do zasady są zwolnione od podatku od towarów i usług (podmiot ten świadczy usługi finansowe obejmujące między innymi: prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie kredytów i pożyczek, zakładanie lokat itp.) Oprócz działalności zwolnionej z VAT, Skarżący prowadzi również w marginalnym zakresie działalność podlegającą opodatkowaniu VAT (w roku 2011 udział rocznego obrotu z transakcji podlegających opodatkowaniu VAT w całkowitym obrocie Banku, obliczany na podstawie art. 90 u.p.t.u., wyniósł 0,86%). Bank należy do Grupy S., która utworzyła E. (dalej w skrócie: "E.") w Hiszpanii, na podstawie Rozporządzenia Rady Wspólnot Europejskich nr 2137/85 (EWG) z dnia 25 lipca 1985 r. (Dz. Urz. WE Nr 199 z dnia 31 lipca 1985 r.). EZIG zostało powołane przede wszystkim w celu wspierania działalności gospodarczej członków poprzez działania o charakterze pomocniczym. E. ma przyczyniać się do poprawy wyników finansowych swoich członków, nie zaś samo osiągać zyski. Planowane jest, aby E. świadczył na rzecz swoich członków usługi w zakresie następujących procesów niezbędnych do prowadzenia działalności zwolnionej z VAT, tj. obsługa i realizacja zajęć egzekucyjnych; centralne skanowanie dokumentów (digitalizacja); centralna obsługa korespondencji i czynności back office, czynności call center, czynności operacyjne w procesie restrukturyzacji i windykacji klientów MŚP; outsourcing, sprzedaż, odpisywanie wierzytelności i przygotowanie dokumentacji do sprzedaży wierzytelności; zmiany klasyfikacji rezerwy (wszystko określone dalej jako usługi). Usługi będą świadczone przez E., głównie z wykorzystaniem podwykonawców z Grupy S., którzy specjalizują się w świadczeniu tego typu usług. Podwykonawcy będą świadczyli przedmiotowe usługi przy wykorzystaniu własnych materiałów i zasobów ludzkich, zarówno w Hiszpanii jak i w oddziałach położonych w innych częściach Europy (także na terenie Polski). Przy świadczeniu usług E. może także korzystać z podwykonawców będących osobami trzecimi. Zgodnie z istotą funkcjonowania E., obciąża ono poszczególnych członków wyłącznie kosztami ponoszonymi w związku ze świadczeniem dla nich usług bez zastosowania marży. Innymi słowy, E. ogranicza się jedynie do żądania od swoich członków zwrotu kosztów do wysokości kwoty indywidualnego udziału przypadającego na danego członka. Obecnie rozważane jest poszerzenie E. o Skarżącego. W tym celu Skarżący stanie się stroną umowy z E. i na jej podstawie będzie jednym z odbiorców usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty