06.12.2013

Postanowienie NSA z dnia 6 grudnia 2013 r., sygn. I OSK 2772/12

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.) sędzia NSA Anna Lech sędzia del. WSA Robert Sawuła Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Krakowa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 828/11 w sprawie ze skargi A. W. na akt Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uregulowania tytułu prawnego do lokalu postanawia: 1) uchylić zaskarżony wyrok i odrzucić skargę; 2) zasądzić od A. W. na rzecz Prezydenta Miasta Krakowa kwotę 220 (dwieście dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; 3) zwrócić A. W. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie kwotę 200 (dwieście) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Kr 828/11, po rozpoznaniu skargi A. W., uchylił akt Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uregulowania tytułu prawnego do lokalu.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 3 lutego 2011 r. A. W. zwróciła się do Prezydenta Miasta Krakowa o nabycie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu przy ul. [...] w Krakowie po śmierci najemcy dziadka T. W.

Prezydent Miasta Krakowa pismem z dnia [...] marca 2011 r. odpowiedział skarżącej, że jej wniosek nie może być pozytywnie załatwiony. Wyjaśnił, że przepisy dotyczące nabycia tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego przez wnuka zmarłego zostały określone w uchwale nr XXIV/288/07 Rady Miasta Krakowa z 24 października 2007 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków. Na podstawie § 40 ust. 1 pkt 2 ww. uchwały osobami uprawnionymi do nabycia tytułu prawnego do zajmowanego lokalu w ramach uprawnień przysługujących poprzedniemu najemcy są osoby, które pozostawały w lokalu po śmierci najemcy i nie wstąpiły w stosunek najmu w trybie art. 691 k.c. pod warunkiem, że stale zamieszkiwały z najemcą przez okres nie krótszy niż pięć lat do ustania stosunku najmu (dotyczy to zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, powinowatych w linii prostej, osób przysposobionych lub przysposabiających, osób małoletnich przyjętych na podstawie orzeczenia sądu na wychowanie). W wyniku postępowania wyjaśniającego organ ustalił natomiast, że skarżąca jest zameldowana na pobyt stały od dnia 10 sierpnia 1985 r. w lokalu nr [...] przy ul. [...] w Krakowie, do którego rodzice skarżącej E. i K. W. posiadają spółdzielcze własnościowe prawo, a pozostaje w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]". W przypadku skarżącej brak zawarcia z nią umowy o najem przedmiotowego lokalu wynika właśnie z niespełnienia warunku zamieszkiwania przez okres pięciu lat do ustania stosunku najmu, przy czym zamieszkiwanie powinno być poświadczone zameldowaniem administracyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne