Wyrok NSA z dnia 22 maja 2013 r., sygn. I OSK 393/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska sędzia del. WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Maciej Radajczyk po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 478/11 w sprawie ze skargi R. N. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] ([...]) w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 października 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 478/11 w sprawie ze skargi R. N. w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty, uchylił decyzję Ministra Skarbu Państwa z [...] stycznia 2011 r. nr [...] ([...]) oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Minister Skarbu Państwa decyzją z [... ] stycznia 2011 r. nr [...] ([...]), po rozpatrzeniu odwołania R. N., utrzymał w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z [...] października 2010 r. nr [...] odmawiającą potwierdzenia na rzecz R. N. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez W. S. nieruchomości położonych w miejscowości S., powiat S., województwo wileńskie, poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W decyzji tej organ podał, że wnioskiem z [...] września 1990 r. M. S. oraz E. N., następczynie prawne W. S., zwróciły się do Urzędu Miasta Zabrze o ekwiwalent za mienie pozostawione poza obecnym obszarem Rzeczypospolitej Polskiej. Po jego rozpatrzeniu Wojewoda Małopolski decyzją z [...] czerwca 2009 r. odmówił potwierdzenia wnioskowanego prawa do rekompensaty. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem odwołanie złożył K. N., jako osoba wskazana przez współspadkobierców byłego właściciela nieruchomości do uzyskania rekompensaty. Po jego rozpatrzeniu Minister Skarbu Państwa decyzją z [...] stycznia 2010 r. uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Małopolskiego w całości i zwrócił sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Wojewoda Małopolski decyzją z [...] października 2010 r. ponownie odmówił potwierdzenia wnioskowanego prawa do rekompensaty. W uzasadnieniu organ wskazał, że ze zgromadzonych w aktach sprawy dokumentów wynika, że miejscem zamieszkania W. S. w dniu 1 września 1939 r. był O., czyli miejscowość, która nie pozostaje poza granicami dzisiejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem odwołanie złożył R. N. jako współspadkobierca byłego właściciela nieruchomości wskazany przez K. N. jako osoba uprawniona do uzyskania przedmiotowej rekompensaty. W jego uzasadnieniu zarzucił organowi I instancji błędne ustalenie, że W. S. w dniu 1 września 1939 r. zamieszkiwał w O., podczas, gdy jego pobyt w tej miejscowości miał jedynie charakter czasowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty