03.10.2013

Wyrok NSA z dnia 3 października 2013 r., sygn. II OSK 1048/12

 

Dnia 3 października 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary sędzia del. WSA Sławomir Wojciechowski /spr./ Protokolant asystent Dominika Sasin-Knothe po rozpoznaniu w dniu 3 października 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1974/11 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu opróżnienia budynku mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 grudnia 2011r., VII SA/Wa 1974/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2011r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania nakazu opróżnienia budynku mieszkalnego, oddalił skargę.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy decyzją z dnia [...] kwietnia 2011r. na podstawie art. 68 pkt 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: ustawa), po rozpatrzeniu sprawy dotyczącej stanu technicznego budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego na działce ew. nr 1, przy ul. H. w Warszawie odmówił wydania decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności nakazującej opróżnienie przedmiotowego budynku mieszkalnego. W uzasadnieniu organ podał, że w dniu 15 listopada 2010r. przedstawiciel inspektoratu przeprowadził czynności kontrolne, podczas których stwierdzono, iż opisany budynek mieszkalny wielorodzinny składa się z frontu i oficyny. Posiada 4 piętra, poddasze i jest całkowicie podpiwniczony. Na schodach zewnętrznych budynku są widoczne liczne spękania tynku, odparzenia i ubytki. W lokalach udostępnionych do oględzin widoczne były silne ślady wilgoci w postaci ciemnych nalotów i zmurszałego tynku na ścianach pod oknami i na ścianie grodzącej. Budynek jest wyposażony w instalację wodnokanalizacyjną i elektryczną, brak stałego ogrzewania. Strop Kleina między piwnicą a parterem. W piwnicach brak okien lub są w złym stanie technicznym. W łazience lokalu nr 1 brak prawidłowej wentylacji grawitacyjnej, co przyczynia się do występowania wilgoci. Brak wentylacji w kuchni i w łazience może spowodować zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne