Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 2934/11
Nie można powoływać się na brak skuteczności fikcji doręczenia w sytuacji gdy podatnik nie zmienił adresu, a pod adresem, na który została mu doręczona korespondencja z organu podatkowego nie przebywał jedynie czasowo, gdyż wyjechał z kraju w celach turystycznych, czy służbowych. Zawiadomienie organu o nowym wyjeździe za granicę (krótszym niż dwa miesiące) ma jedynie walor informacyjny i nie powoduje żadnych skutków prawnych w zakresie doręczenia pism.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas, Sędziowie NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Po 414/11 w sprawie ze skargi A. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 kwietnia 2011 r. nr [...], [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Po 414/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu - po rozpoznaniu skargi A. P. - uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 8 kwietnia 2011 r. odmawiające stronie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia 27 grudnia 2010r. orzeczono o solidarnej odpowiedzialności skarżącej za zaległości podatkowe "T." sp. z o.o. Zgodnie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, z powodu niemożności doręczenia przesyłki zawierającej powyższą decyzję adresatowi, pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi, dozorcy domu, przesyłkę pozostawiono na okres 14 dni do dyspozycji adresata w urzędzie pocztowym. Zawiadomienie o tym fakcie pozostawiono w skrzynce pocztowej adresata dwukrotnie: w dniu 31 grudnia 2010r. i w dniu 10 stycznia 2011 r. Wobec nieodebrania przez adresata przesyłki w wyznaczonym terminie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. uznał doręczenie przedmiotowej decyzji za dokonane z dniem 14 stycznia 2011r. w trybie art. 150 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm., dalej w skrócie "O.p.").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty