11.07.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1268/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2943/11 w sprawie ze skargi H. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz H. Sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2943/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi H. sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji zauważył, że we wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, iż zajmuje się sprzedażą samochodów i motocykli. Spółka nabywa nowe samochody, a następnie dokonuje ich odsprzedaży na rzecz dealerów, którzy odsprzedają je ostatecznym klientom. Niektóre z nabytych przez spółkę samochodów są przed sprzedażą użytkowane jako samochody demonstracyjne (wykorzystywane w celu zaprezentowania potencjalnym klientom spółki, dla testów lub w celu udostępnienia ich do jazd próbnych), zastępcze (wydawane, gdy zbyty samochód jest niesprawny a spółka zgodnie z umową zobowiązana jest udostępnić samochód) lub służbowe (na potrzeby pracowników spółki), są jednak w dalszym ciągu przeznaczone do odsprzedaży (są towarami handlowymi, nie środkami trwałymi), która to odsprzedaż następuje po okresie użytkowania nieprzekraczającym roku. Spółka zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne