Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 985/12
Dla tych z podatników, którzy nabyli pojazd, o którym mowa w obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie dokonali w nim zmian po 2011 r. z przekroczeniem okresu 12 miesięcy, o którym mowa w art. 86 ust. 5c ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. zmieniającej ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r. nie powinni podlegać obowiązkowi dokonania korekty, o którym mowa w art. 3 ust. 4 ustawy nowelizującej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 52/12 w sprawie ze skargi H. M. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Wyrokiem z dnia 6 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 52/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną przez H. M. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:
We wniosku z dnia 1 lipca 2011 r. (otrzymanym przez organ w dniu 7 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego H. M. wskazał, że w dniu 15 czerwca 2010 r. dokonał zakupu samochodu marki Audi Q7. Samochód miał jeden rząd siedzeń i odpowiadał dodatkowym warunkom technicznym, przewidzianym w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), co zostało potwierdzone przez okręgową stację kontroli pojazdów. Stosowne zaświadczenie skarżący złożył również we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 7 lipca 2010 r. Na tej podstawie dokonał odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej zakup powyższego pojazdu. Obecnie zamierza przerobić ww. samochód, poprzez dodanie drugiego rzędu siedzeń, w wyniku czego zmieni on kategorię na osobowy. Tym samym samochód nie będzie spełniał warunków niezbędnych do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy jego nabyciu. Po ewentualnym dokonaniu zmian w pojeździe, nadal będzie on wykorzystywany na cele działalności gospodarczej i nadal będzie figurował w ewidencji środków trwałych firmy. W związku z powyższym zadał następujące pytanie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty