23.09.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. I FSK 60/18

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 października 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 550/17 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z dnia 28 czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 października 2017 r., sygn. akt I SA/Rz 550/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę M. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. z dnia 28 czerwca 2017 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2012 r.

Sąd I instancji zaakceptował stanowisko organów, które zakwestionowały prawo podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą M. M.C., do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu osobowego marki [...], z uwagi na brak spełnienia warunków przewidzianych w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 z późn. zm.).

W toku postępowania ustalono bowiem szereg okoliczności faktycznych (takich jak: nieprowadzenie przez skarżącego oficjalnie i faktycznie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów wraz z kierowcą, zarejestrowanie samochodu na skarżącego, jako osobę prywatną, bez związku z jego działalnością gospodarczą, brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu z tytułu odpowiedzialności cywilnej przez okres pełnych sześciu miesięcy, niewykupienie przez skarżącego polisy ze szczególną opcją przewidzianą dla pojazdów przeznaczonych na wynajem, niereklamowanie świadczenia usług wynajmu samochodów z kierowcą, nieponoszenie kosztów utrzymania samochodu w postaci np. zakupu paliwa), które zdaniem Sądu wskazują jednoznacznie, że zakupiony pojazd nie został przeznaczony na cele określone w przywołanym przepisie, z którego wynikała na zasadzie wyjątku możliwość pełnego odliczenia w sytuacji, gdy przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności było oddanie w bezpłatne używanie tego samochodu osobowego (na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze), przy czym pojazd taki musiał być wyłącznie przeznaczony na ten cel przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne