Wyrok NSA z dnia 1 września 2017 r., sygn. I FSK 1827/15
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 1 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Po 607/15 w sprawie ze skargi L. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 29 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Po 607/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę L. S. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z 1 lipca 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Wnioskodawca zwrócił się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazując we wniosku, że: jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług; 19 lutego 2010 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy, posiadający dwa rzędy siedzeń, z homologacją; w roku 2010 odliczył podatek VAT z faktur za paliwo nabywane do tego pojazdu i rat leasingowych; od 1 stycznia 2011 r. nastąpiła zmiana przepisów podatkowych. Ponadto, uzupełniając wyżej wymieniony wniosek na wezwanie organu, wnioskodawca wskazał m. in., że pojazd jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 2170 kg, a samochód nie spełnia wymogów określonych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), dalej: ustawa nowelizująca i nie posiada zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzającego spełnienie wymogów określonych w punktach 1 - 4 powyższego przepisu, natomiast w dowodzie rejestracyjnym posiada wpis o treści "samochód ciężarowy" w pozycji "rodzaj pojazdu".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty