28.04.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. I FSK 1750/15

Bankowóz, jako pojazd specjalny, służy do wykonywania konkretnych czynności, a mianowicie przeznaczony jest do wykonywania specjalnej funkcji – transportu wartości pieniężnych – jako jego funkcji podstawowej. Takie właśnie przeznaczenie bankowozu powoduje, że jego wykorzystanie powinno być ściśle powiązane z profilem działalności gospodarczej podatnika, a nie polegać na pomocniczym wykorzystaniu w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, które polegają na zupełnie innym profilu działalności.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 26 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 340/15 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 26 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od lipca 2012 r. do stycznia 2013 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 26 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 340/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ("WSA") oddalił skargę Skarżącego - A. P., decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. ("Dyrektor IS") z 26 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Decyzją z 28 października 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego L. (Naczelnik US) określił Skarżącemu zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca 2012 r. do stycznia 2013 r.

Skarżący prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznej sprzedaży paliwa, usług transportu towarów, handlu pojazdami oraz artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Dnia 10 lipca 2012 r. zawarł on z Europejskim Funduszem Leasingowym S.A. umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest pojazd marki Mercedes S450 (rok produkcji 2010), stanowiący specjalny bankowóz typu C. Jak ustalono, Skarżący odliczył podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących opłaty leasingowe (łącznie 26.502 zł) oraz z faktur dokumentujących zakup paliwa do napędu bankowozu (łącznie 2.787 zł). Zdaniem Organu pierwszej instancji, zakres działalności prowadzonej przez Skarżącego nie obejmuje usług transportu "wartości pieniężnych" i w związku z tym nie przysługuje mu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu rat (opłat) leasingowych i zakupu paliwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne