18.01.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 428/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1037/16 w sprawie ze skargi A.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu podatku naliczonego nad należnym za wrzesień 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1037/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi A.P. na decyzję z dnia 1 kwietnia 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2011 r., na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., w skrócie - "p.p.s.a."), oddalił skargę.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że wymienioną decyzją z dnia 1 kwietnia 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia 30 września 2015 r. wydaną w przedmiotowej sprawie.

Organ drugiej instancji stwierdził, że strona niezasadnie dokonała odliczenia całości podatku naliczonego z faktury dotyczącej nabycia samochodu marki BMW X6M o przeznaczeniu bankowóz. Wprawdzie do przedmiotowego samochodu wydane zostały odpowiednie certyfikaty, potwierdzające odpowiadanie wymaganiom przewidzianym w przepisach o ochronie wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, to jednak transport wartości pieniężnych nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej wykonywanej przez stronę, gdyż ta polega na świadczeniu usług transportu krajowego i międzynarodowego. Organ podkreślił, że samo spełnienie formalnych przesłanek przewidzianych w przepisach szczególnych, od których zależy kwalifikacja danego pojazdu, jako pojazdu specjalnego, nie powinno być automatycznie traktowane jako uprawniające do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku, jeżeli okoliczności wykorzystania tego pojazdu wskazują, że realizacja tego prawa może wiązać się z nadużyciem prawa do odliczenia. Organ odwołał się do treści wyjaśnień podatnika, że przedmiotowy pojazd zakupił z zamiarem świadczenia usług przewozu pieniędzy dla innych podmiotów, ale do takiej współpracy nigdy nie doszło i że samochód wykorzystywany był do przewożenia gotówki dla pracowników. Tymczasem, według Dyrektora Izby Skarbowej, okazjonalne wykorzystywanie pojazdu w celu transportu gotówki w sytuacji, gdy strona nie świadczy na rzecz osób trzecich usług przewozu środków pieniężnych, nie uprawnia do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu. Tak więc prawo do odliczenia podlegało ograniczeniu wynikającemu z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 247, poz. 1652 ze zm., dalej - "ustawazmieniająca"), zgodnie z którym, w okresie do dnia 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczanej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne