Wyrok NSA z dnia 15 września 2017 r., sygn. I FSK 19/16
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Maja Chodacka (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 lipca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 2136/14 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W.) z dnia 8 maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1 Wyrokiem z dnia 30 lipca 2015r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 2136/14 oddalił skargę Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 8 maja 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień 2012r.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. w dniu 24 lutego 2014r. wydał względem strony decyzję w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2012r.
Organ I instancji zakwestionował możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie pojazdu - bankowozu typu C. Uznał bowiem, iż bankowóz jest wykorzystywany do celów innych niż przewóz gotówki, gdyż strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług notarialnych. Analogicznie organ I instancji uzasadnił brak możliwości odliczenia pełnej kwoty podatku od nabycia paliwa.
1.3. Po rozpatrzeniu odwołania strony organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że prawo do odliczenia całego podatku naliczonego związanego z zakupem bankowozu i paliwa do niego przysługuje wówczas, gdy pojazd ten służy działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne. Działalnością taką nie jest zdaniem organu odwoławczego prowadzenie kancelarii notarialnej. Żaden z przepisów ustawy z dnia 14 lutego 1991r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014r., poz. 164 ze zm.) nie reguluje kwestii związanych z wymogami dotyczącymi transportu gotówki, aktów notarialnych i innych dokumentów, nie wskazuje także, jakoby czynności te musiały być wykonywane przy użyciu bankowozu. Zdaniem organu odwoławczego również przewożenie bankowozem pobranego podatku nie jest żadną specjalną funkcją, wymagającą użycia bankowozu. Zwłaszcza, że strona prowadzi działalność w zakresie usług notarialnych od 3 marca 1999r. i do tej pory nie korzystała z przewozu gotówki bankowozem, jak również nie korzystała z innych zabezpieczeń typu sejf.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty