11.09.2012

Wyrok NSA z dnia 11 września 2012 r., sygn. II OSK 1446/12

 

Dnia 11 września 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 11 września 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Powiatu Oleśnickiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Wr 11/12 w sprawie ze skargi Powiatu Oleśnickiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi J. K. na Zarząd Powiatu Oleśnickiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewoda Dolnośląski stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu Oleśnickiego nr [...] z dnia [...] czerwca 2010 r. w sprawie rozpatrzenia skargi J. K. na Zarząd Powiatu Oleśnickiego, powołując się na art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm., dalej w skrócie "u.s.p."). W uzasadnieniu organ nadzoru wskazał, że uchwałę uznającą skargę J. K. na Zarząd Powiatu Oleśnickiego za bezzasadną podjęto na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 229 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, przy czym w głosowaniu nad uchwałą uczestniczyli radni Powiatu, będący równocześnie członkami Zarządu Powiatu Oleśnickiego, co narusza art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym (radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego).

Zdaniem Wojewody Dolnośląskiego radni mieli interes prawny w tym, by skargę na samych siebie (czyli Zarząd) uznać za bezzasadną. Wypowiadanie się w kwestii skargi na Zarząd Powiatu, a tym bardziej uznanie jej za bezskuteczną, przez radnych, będących równocześnie członkami Zarządu Powiatu, dotyczy głosowania w sprawie interesu prawnego radnych - członków Zarządu. Ponieważ ustawodawca nie określił trybu wyłączenia radnego od udziału w głosowaniu, należy przyjąć, że w takich przypadkach radny podlega wyłączeniu z mocy prawa. Udział w głosowaniu radnego podlegającego wyłączeniu jest istotnym naruszeniem prawa (wyrok NSA z dnia 10 września 2002 r., II SA/Wr 1498/02, OwSS 2003, nr 1, poz. 18).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne