12.07.2012

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2012 r., sygn. I OSK 101/12

Świadczenie pielęgnacyjne nie może stanowić źródła zarobkowania w przypadku braku możliwości uzyskania dochodów z tytułu pracy. Należy bowiem zauważyć, że obowiązek opieki nad rodzicami wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i obciąża wszystkie dzieci osoby niepełnosprawnej w równym stopniu. Wypełnianie tego ustawowego obowiązku nie łączy się z uzyskaniem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.), Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 847/11 w sprawie ze skargi J.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 847/11 oddalił skargę J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...] września 2011 r. nr Rep. [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujący stan sprawy.

Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. , działający z upoważnienia Burmistrza S. i na wniosek J. M. decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. odmówił jej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem J. S.

Organ stwierdził, że J. S. jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jego syn z uwagi na znaczną odległość miejsca zamieszkania i pracę zawodową nie może sprawować nad nim opieki. Jedyną osobą, która może tym się zająć jest wnioskodawczyni. J. M. od dnia 22 kwietnia 2009 r. nie figuruje w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i nie pobiera innych świadczeń. Pracowała zawodowo w okresie od dnia 11 października 1993 r. do dnia 11 kwietnia 1994 r. i od tego czasu nie podejmowała innego zatrudnienia. Organ pierwszej instancji uznał, że w stanie faktycznym sprawy nie można przyznać świadczenia, gdyż byłoby to niezgodne z art. 17 ust. 5 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który wyłącza możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, w przypadku gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne