Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. II OSK 853/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia del. WSA Renata Owczarzak Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Skoczów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2011r. sygn. akt II SA/Gl 598/11 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Skoczowie z dnia 26 sierpnia 2010r. nr XLVII/582/2010 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz Gminy Skoczów kwotę tytułem 200 (słownie: dwieście) zł zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. akt II SA/Gl 598/11 po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Skoczowie z dnia 26 sierpnia 2010 r., nr XLVII/582/2010 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną uchwałą Rada Miejska Skoczowa, działając na podstawie 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 15 i art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), po stwierdzeniu zgodności z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Skoczów, uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Miasta Skoczowa obręb 4, przy ulicy Górny Bór.
W skardze na powyższą uchwałę Wojewoda Śląski wnosił o stwierdzenie jej nieważności jako niezgodnej z art. 9 ust. 4 oraz art. 15 ust. 1, art. 17 i art. 20 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wojewoda zarzucił brak zgodności planu z wiążącymi ustaleniami studium, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej Skoczowa nr XLIV/562/2006 z dnia 28 września 2006 r. Wskazano, że zgodnie z postanowieniami przedmiotowego planu teren oznaczony symbolem Az1 PU - tereny obiektów produkcyjnych: składów, baz magazynów, usług zlokalizowany został na obszarze, który w studium miasta Skoczowa określono jako teren pod pozaprzemysłową działalność gospodarczą. Zdaniem Wojewody, w takim przypadku przeznaczenie w planie powyższych terenów pod zabudowę usługową należy uznać za dozwolone, natomiast dopuszczenie możliwości lokalizacji produkcji na wskazanym obszarze stanowi naruszenie zgodności ustaleń planu miejscowego z ustaleniami studium. Ponadto Wojewoda zarzucił, że w załączniku graficznym do kwestionowanej uchwały teren Az1 PU oznaczony został kolorem fioletowym, którym zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oznacza się tereny zabudowy techniczno- produkcyjnej, w tym tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz obszary i tereny górnicze. Mając powyższe na względzie, zdaniem Wojewody, wbrew zawartemu w uchwale stwierdzeniu Rady Gminy o zgodności planu z ustaleniami studium, narusza ona zasady sporządzania planu, co skutkować winno stwierdzeniem nieważności przedmiotowej uchwały w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty