27.08.2024

Równowaga między interesem publicznym a prywatnym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2024 r., sygn. II OSK 2069/23

Uchwała organu gminy dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przyznająca przeznaczenie terenu na cele publiczne, nie stanowi przekroczenia władztwa planistycznego, jeżeli znajduje się w granicach obowiązującego porządku prawnego i jest uzasadniona racjonalnym wyważeniem między interesem publicznym a prywatnym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Bąkowski (spr.) sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. akt VII SA/Wa 397/23 w sprawie ze skargi A.S. na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [...] 2020 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego C. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A.S. na rzecz Rady Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. akt VII SA/Wa 397/23, oddalił skargę A.S. na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [...] 2020 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...].

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

A.S. w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarzucił powołanej uchwale istotne naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego przez:

– istotne naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na treść zaskarżonej uchwały nr [...] Rady m.st. Warszawy z dnia 24 września 2020 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Chrzanowa m.st. Warszawy, tj. art. 1 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2020 r. poz. 293 z późn. zm., dalej: "u.p.z.p.") przez przekroczenie przysługującego organowi władztwa planistycznego, wyrażające się w nieuprawnionym i niezgodnym z zasadą proporcjonalności oraz zasadą równości ograniczeniem prawa własności skarżącego przez uniemożliwienie zagospodarowania należącej do niego działki ew. nr [...] zlokalizowanej w obrębie [...] w Dzielnicy [...] m.st. W. (dalej: "nieruchomość") w obrębie jednostki terenowej [...] zgodnie z dotychczasowymi zamierzeniami, w szczególności w zakresie nieuprawnionego ograniczenia możliwości zabudowy części nieruchomości,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne